Transfer Öğrenci Kabul EderkenHerhangi bir nedenle, bir öğretmenle çalışmasını bitirip bir başka öğretmene geçen öğrencilere “Transfer Öğrenci” diyoruz. Transfer öğrenciler, piyano pedagojisi içinde önemli bir yer alıyorlar ve kendilerine has bazı kuralları bize dikte ettiriyorlar. Bu özel durumu tam olarak kavramadan ön yargılarla işe başlamak, bize olduğu kadar, transfer öğrenciye de zarar veriyor. Bu nedenle konuya profesyonelce yaklaşmayı öğrenmek, her piyano öğretmeni için yararlı olacaktır diye düşünüyorum. Öncelikle aklımızda tutmamız gerekenleri maddeler halinde sıralayalım:


1. Transfer öğrencilerin çok azı, başarılı giden bir eğitim sürecinin ardından bizim kapımızı çalarlar. Ebeveynlerin iş değiştirmesi sonucu kentimize gelenler ya da bir başka öğretmenin düzenli şekilde öğrencisiyle çalıştıktan sonra, herhangi bir nedenle bizim devam etmemizi talep etmesi gibi durumlar, daha az sıklıkla karşımıza çıkarlar. Transfer öğrenciler genellikle, bir önceki piyano eğitimi deneyiminden tatmin olmadıkları için kendi fikirleriyle ya da artık onlarla çalışmak istemeyen öğretmenlerinin kararıyla bizim kapımızı çalmışlardır.


2. Eğer bir önceki tecrübe başarılıysa ve öğrenci iyi bir temelle kapımızı çalmışsa, bu, transfer öğrenci kabul eden öğretmen için çok ideal bir durumdur. Zaten hazır olan öğrenci ile çalışmak apayrı bir keyiftir. Ama vurguladığımız gibi genellikle durum bunun tersidir ve genelde ortada başarısız bir tecrübe vardır. Bu başarısızlığın sayısız nedeni olabilir. Bu yüzden, başarısızlığın gerçek nedenlerini irdelemeden karar vermek ve önceki öğretmeni gizliden ya da açıkça suçlamaya girişmek (ki bu maalesef çok yapılır), işimizin etiğine uymayan bir yaklaşımdır. Problem, öğretmenden kaynaklanmıyor olabilir; hatta önceki öğretmen, tam bir özveriyle bu sorunları çözmek için uzun zaman canla başla çalışmış olabilir. Temel çıkış noktası, durumu tam olarak anlamadan önceki öğretmeni eleştirmemek olmalıdır. Durum anlaşıldıktan sonra bile eski öğretmene kusur bulmak ve suçu ona yıkmak,

etik değildir.


3. Transfer öğrenci kabul etmeye gönüllü öğretmenler, bir önceki tecrübenin artı ve eksilerini değerlendirip, öğrenciyle ilgili kararlarını kesinleştirmek için, derslere başlamadan önce detaylı bir ön görüşme yapmalıdır. Burada öğrencinin müzikal ve teknik düzeyini, geçmişini ve çalışmalarını anlamak için kısa bir “düzey değerlendirme sınavı” yapılabileceği gibi, sorunun sosyal ve psikolojik boyutlarını anlamak için de kısa bir mülakat yapılabilir. Önceden hazırlanmış sorularla öğretmen, transfer öğrencisini bir ölçüde tanır ve sorunun nedenini anlamaya çalışır. Bu sorun, yakında kendi başına da iş açabilecek bir sorunsa, örneğin, öğrencinin düzenli çalışmasını engelleyen ve kısa sürede çözülemeyecek bazı şartlar varsa, bu tip bir başarısızlığın bizim de karşımıza çıkacağı unutulmamalıdır. Bununla beraber, ön görüşmede sorulan sorular ve yapılan müzikal testler kesin bir karara varmanın tek ölçütü olmamalıdır. Öğrenci, birçok nedenden dolayı doğru yanıtları veremeyebilir ancak ondan aldığımız enerji, onun kısa sürede düzelme eğilimine gireceğini bize gösterebilir. Öğretmen, elindeki verilerin yanı sıra, tecrübesine ve içgüdülerine de dayanarak konu hakkında karara varmalıdır.


Bir piyano öğretmeni, kariyerinin herhangi bir yerinde mutlaka transfer öğrencilerle karşılaşacak ve kısa sürede, onları kabul edip etmemek yönünde bir karar vermek durumunda kalacaktır. Bazı öğretmenler prensip olarak bu konuda çalışmama kararı alabilirler; bunu da saygıyla karşılamak gerekir. Ama eğer bir kez transfer öğrencilerle çalışmaya karar verildiyse, öğretmen, onları dikkatle seçmeli; ön görüşme yaparak olası sorunların kaynağını ve öğrencinin düzeyini anlamaya çalışmalı, kendi kural ve amaçlarını karşı tarafa doğru şekilde aktarmalıdır. Önceki öğretmenin başarısızlığından dem vurmak ve kıyasıya eleştirmek, profesyonel bir davranış değildir. Aynı şekilde hiçbir transfer öğrenciye, eski çalışmalarının başarısız olduğu ve her şeye sıfırdan başlanacağı ifade edilmemelidir. Böyle bir durum varsa bile öğretmen, özel bir ortamda velileri bilgilendirip onaylarını almalı ama öğrenciye bu duyguyu yaşatmamalıdır.


Transfer öğrenci sorunları, doğru yönetildiği takdirde kariyerimizde önemli bir artı olabilir ve benzer durumda sıkıntı yaşayan birçok öğrencinin, ders alma talebiyle karşımıza gelmesini sağlayabilir. Ancak, konunun hassas olduğu hep akılda tutulmalı ve öğrenciye hak ettiği profesyonellikle yaklaşılmalıdır.


Buğra Gültek


Piyano Eğitimcisi / Müzik Yazarı


www.piyanopedagojisi.com

www.gultekpiyanoakademisi.com

gultekpiyano@gmail.com

Piyano pedagojisi ile ilgili olarak sürekli güncellenen makaleler ve yayınlarımız için lütfen www.piyanopedagojisi.com sitemizi ziyaret ediniz.

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör