Hangi Tip Piyanoyu Almalıyım?


Piyano başında gerçekleştirilen uzun ve özverili çalışmalar olmadan, bu eğitimde başarılı olmak olası değildir. Bu konuda çalışmaya istekli her piyano öğrencisi, er ya da geç kendisini piyano başında dikkate değer sürelerde çalışırken bulacaktır. Ülkemizde piyano kiralama sistemi düzgün biçimde oturtulamadığı için, genel eğilim, bir piyano edinmek yönündedir. Aslında, her ne kadar maddi olanaklarımızı zorlasa da, bu çalgıya sahip olmak birçok açıdan çok tatmin edici bir duygudur. Piyanonun, evin atmosferini değiştiren ve aileyi başında toplayabilen sosyal bir yönü vardır. O zaman, bu konuda bilgisi olmadığını varsaydığımız ailelere, piyano seçerken dikkat etmeleri gereken temel noktaları vurgulayalım:

· Piyanoları kabaca 3 grupta toplayabiliriz:


1. Kuyruklu (grand) piyanolar.

2. Duvar (konsol / dik) piyanolar.

3. Dijital (elektronik) piyanolar.

Kuyruklu (grand) piyanolar:


Piyano denince aklımıza gelmesi gereken temel çalgı kuyruklu piyanodur. Yaklaşık 300 yıllık geçmişi vardır ve tüm bu süre boyunca sürekli gelişme göstermiştir. Diğer piyano tipleri, bu çalgının küçük evlerde kullanımının getirdiği zorluklardan türetilmişlerdir. Tellerin, kuyruk (aslında kanat) biçimli bir kasaya yatay olarak uzatıldığı, ses kapasiteleri olabildiğince geniş, ancak çok yer kaplayan, taşınması ve satın alınması zor çalgılardır. Eğer satın alacak kişinin mekan ve finans sorunu yoksa, alınması gereken en doğru çalgı tipidir; bir kere satın alınıp çok iyi bakılarak birkaç kuşağın müzik gereksinimini en kaliteli şekilde karşılayacaklardır.


2. Duvar tipi (konsol) piyanolar:


Sanayi devriminden sonra Avrupa ve Amerika’da orta sınıf şehirli kesimlerin daha küçük evlerde oturmaya başlaması ve sürekli gelişen talebin kuyruklularla karşılanamaması, üreticileri, tellerin dikey (aslında biraz da çapraz) konumlandığı, duvara yaslanabilen ve daha az yer ile finansal güce gereksinim duyan çalgıları geliştirmeye itmiştir. Büyük ilgi gören bu çalgı tipi, günümüzde de en çok satın alınan piyano tiplerindendir. İyi kalitede yapılmış olan üst modeller, orta sınıf kuyruklu piyanolara yakın mekanik ve müzikal becerilere sahip olabilirler. Kolay taşınırlar, bir evin tüm müzikal gereksinimlerini karşılayabilirler, iyi bakımla birkaç kuşak dayanabilirler. Eğer olanaklar kuyruklu piyanoya ulaşmayı engelliyorsa, almamız gereken piyano tipi budur.


Akustik piyanonun sesinin kısılamaması, apartmanlarda sorun yarattığından dolayı, son yıllarda üretilen "Silent Piyano" modelleri, akustik mekanizmanın altına yerleştirilen sensörler sayesinde sesin, tellerden değil, dijital kaynaklardan çıkmasına olanak sağlar. Yani, bir nevi, akustik piyanonun içine dijital piyano yerleştirilmiş gibidir. Çalıcı, dilerse bir mekanizma yardımıyla çekiçlerin tellere vurmasını engelleyerek, dışarı ses verilmesini önler ve kulaklık takarak da çaldıklarını sadece kendisi duyabilir. Bu sayede, kendi alışık olduğu mekanizma ile çalar ancak sesleri dijitalden, kulaklığa alabilir.


Silent piyanolar önemli bir boşluğu doldurmaktalar; bununla beraber maliyetlerinin oldukça yüksek olduğunu belirtmeliyiz.


3. Dijital (elektronik) piyanolar:

Önceden yüklenmiş dijital sesleri veren ve son yıllarda büyük gelişme göstermiş çalgılardır. Fiyatları çok yüksek değildir, akort istemezler, kayıt yapabilirler ve daha rahat taşınabilirler. Ancak, çıkarttıkları sesler sentetiktir ve akustik bir çalgının müzikal becerilerini gösteremezler. Ülkemizde, piyano satışları ve akort hizmetleri tüm illerimize düzenli ve kaliteli sunulamadığı için, dijital piyanolar çok rağbet görmektedirler. Ancak, piyano eğitimine yeni başlayan ve “ton kalitesi” adı verdiğimiz, akustik çalgıdan doğru ve doyurucu sesler çıkartmaya yönelik temel beceriler bu çalgılarda daha zor geliştirilebilir ki bu da, piyano eğitimi için bir eksikliktir.


Dijital piyanoların bir başka önemli dezavantajı, akustik piyanoların tahta - keçe mekanizmalarının yerine, plastik aksamlı, çalıcının parmak hareketlerine daha kuru yanıtlar veren ve çalarken fazlaca tıkırdayan mekanizmalarının olmasıdır. Bu dezavantajın üstesinden gelmek için üreticiler, son dönemde Hibrit (Melez) piyanolar geliştirmişlerdir. Burada, çalgı tamamen dijital olmasına rağmen, tuştan, çekicin ucuna dek tamamen akustik piyano ile bire bir aynı mekanizma kullanılmakta; sadece en sonda tele vurmak yerine, ses, dijital ortamda üretilmektedir. Şüphesiz ki bu, ev çalışması için önemli bir artı anlamına gelmektedir.

Yukarıdaki çok genel bilgiler ışığında alacağınız piyanoya karar verdikten sonra, satıcıdan, çalgının profesyonelce taşınmasını ve ilk akordunun ücretsiz yapılmasını talep edebilirsiniz. Sıklıkla piyano taburesinin çalgıyla birlikte hediye edilmesi gelenektir. Tabure, göründüğünden daha önemlidir. Yüksekliği ayarlanabilen ve ağırlığı dengeli taşıyabilen sağlam tabureler daha verimlidir. Küçük çocuklar için, yuvarlak ve dönebilen tabureler tavsiye edilmez; bunlarda öğrencinin ders boyunca dönerek dikkatini dağıtması ve dengesiz oturması riski vardır.Buğra Gültek


Piyano Eğitimcisi / Müzik Yazarı


www.piyanopedagojisi.com

www.gultekpiyanoakademisi.com

gultekpiyano@gmail.com

Piyano pedagojisi ile ilgili olarak sürekli güncellenen makaleler ve yayınlarımız için lütfen www.piyanopedagojisi.com sitemizi ziyaret ediniz.

98 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör